budějovický
majáles

/  2. až 6. května v Českých Budějovicích

Budějovický majáles 2010

Podruhé na Sokolském ostrově a opět krásné počasí. Poprvé jsme představili koncept majálesových osvěžoven – zvýhodněných nabídek oblíbených kaváren, hospod a čajoven. Program nabídl historicky nejlepší divadla, nejbohatší street-art a po dlouhé odmlce i filmový program.

Čím se zapsal do historie

 • Rocky Lippstick
  aneb nejcharizmatičtější moderátor jakého kdy Majáles měl.
 • Majáles All Stars Band
  aneb Mardoša, David Koller, Ewička Farná, Dan Bárta, Márdi, Kapitán Láska, Roman Holý a Martin Chodúr v jednom okamžiku na jednom pódiu!
 • Potopení budoucího krále
  aneb kluk, který potopil loď konkureční školy při závodu králů a znemožnil tak vyhlásit regulérní výsledky.
 • Nekalá pivní konkurence
  aneb nejmenovaný prodejce na Piarisťáku, který začal vedle našeho legálně povoleného prodeje (za běžných 25 Kč) točit na černo pivo pochybného původu za 15 Kč.
 • NAAB stage
  aneb nenápadná scéna ve stanu na Sokolském ostrově, která u řady návštěvníků vzbudila pomalu větší ohlas než hlavní program.
Plakát Budějovického majálesu 2010

Budějovický majáles 2009

Festival po letech opustil parkoviště před sokolovnou a přesunul se do zelenější části Sokolského ostrova a nabídl dosud nejlepší hudební program, ve kterém nechyběla dnes již kultovní jména jako Tata Bojs, WWW, MIDI LIDI nebo OTK. Respekt si získala i divadelní dramaturgie, která pozvedla celý festival.

Čím se zapsal do historie

 • Tata Bojs
  aneb do letoška největší a nejlepší koncert, který kdy na našem Majálesu byl. Tata Bojs přijeli do na jih Čech po dvou letech a i díky nim přišlo na Sokolský ostrov téměř deset tisíc lidí!
 • Strhující závod králů
  aneb kdo má rychlejší vůz a silnější pohon, vyhrává!
 • Peripetie s kabelem
  aneb jak sehnat 200m kabel, který utáhne obří pódium, chlazení piva a desítky stánkařů. Ještě dva dny před akcí se to zdálo nemožné.
 • Nekorektní jednání společnosti Bohemian Promotion
  aneb jak řešit situaci, kdy jsme museli tři týdny před festivalem škrtnout z rozpočtu domluvených 750 tisíc Kč. Kvůli tomu jsme na poslední chvíli rušili již domluvené kapely nebo složitě vyjednávali o snížení ceny.
 • Dark Side of Majáles
  aneb protest proti faktu, že na Majálesu chyběly místní kapely. V Brownu a Legendě vystoupilo dohromady 13 kapel a jak jinak nazvat takovou akci, než Temná strana. Další rok se už organizátoři Majálesu poučili a Dark Side se tak stal nedílnou součástí festivalu.
Plakát Budějovického majálesu 2009

Budějovický majáles 2008

Rok, který byl v řadě ohledů poslední – naposledy na parkovišti, naposledy se vstupným, naposledy s drtivou převahou hudebního programu oproti divadlům a street-artu. Nastavil ale směr pro další roky – nebojme se cizích kapel!

Čím se zapsal do historie

 • Tcha k Fédérateur
  aneb první zahraniční kapela na Budějovickém majálesu. Díky spolupráci s Francouzskou aliancí v Českých Budějovicích se podařilo zajímavě zpestřit hudební program.
 • Živá voda pro dramaturgii
  aneb příchod skutečného člověka z hudební branže do týmu. Jeho přínos se naplno projevilo při Majálesu v dalším roce, kdy na hudební program na Sokolském ostrově přišlo okolo 10 000 lidí.
 • Težkosti s rozpočtem
  aneb ještě týden před festivalem nebyla pokrytá čtvrtina rozpočtu. Nakonec ale všechno dobře dopadlo.
 • Vstupné never more
  aneb zavedení (poměrně symbolického) vstupného se ukázalo jako neživotaschopné – vstupné bylo z technických důvodů realizováno jen v klubech, hlavní program byl ale venku, takže se lístků prodalo velmi málo.
Plakát Budějovického majálesu 2008

Budějovický majáles 2007

Našeho Majálesu si všimla organizace StudentZone (organizátoři Majálesů z Prahy, Brna a Plzně) a postavila nás před rozhodnutí zda se s nimi spojit, nebo čelit jejich komerční akci pořádané bez ohledu na náš Majáles. S vidinou rozvoje festivalu jsme se rozhodli pro spojení, které ale nakonec Student Zone i našemu Budějovickému majálesu způsobilo velké problémy.

Čím se zapsal do historie

 • Nabitá scéna na Dlouhé louce, která extrémně prodělala
  aneb průřez mainstreamem tehdejší hudební scény. Přes nízké vstupné (99 Kč) a kapely jako Kryštof, Wohnout, Vypsaná fixa nebo Gaia Mesiah se prodalo jen 2000 vstupenek a celá scéna, kterou organizovala a financovala výše zmíněná organizace, obrovsky prodělala. Podobně to dopadlo i v dalších krajských městech, a tak se StudentZone ocitla na pokraji krachu. Kvůli její platební neschopnosti jsme pak přišli i o část slíbených peněz na realizaci zbytku Majálesu, takže jsme vzniklé manko dopláceli z vlastní kapsy. Never more!
 • Koncert Xaviera Baumaxy ve Velbloudu
  aneb 500 lidí, kteří se snažili dostat do klubu pro 150 lidí. Ulice před vchodem do klubu byla zcela neprůjezdná a uvnitř si museli přední řady sednout, aby ti vzadu vůbec něco viděli. Skvělá atmosféra!
 • Star't'air – předchůdce dnešní Dark Side of Majáles
  aneb scéna v klubu K2 vyhrazená čistě pro začínající kapely, které mohly ukázat, co v nich je. Nejlepší kapela pak dostala možnost zahrát na velkém pódiu na Dlouhé louce.
 • Majáles (téměř) na suchu
  aneb z pivovaru dorazily sudy, ale nedorazil pivní stan, pípy ani nikdo, kdo by pivo točil. Situaci zachránili jako obvykle naši obětaví kamarádi.
 • Pokus o největší květinu z lidí
  aneb jak zorganizovat 2000 lidí v průvodu tak, aby vytvořili obrazec ve tvaru tehdejšího symbolu Majálesu – kvetoucí kytky. Po pokusu o rekord s neexistující židlí z předchozího roku (každý člověk v průvodu si sedl na kolena toho za ním a obestoupili náměstí) byl toto druhý a zatím poslední počin tohoto druhu.
 • Gipsy.cz
  aneb romská kapela, která se v následujícím roce dostala jako první kapela z ČR na proslulý festival do Glastonbury. Skvělí hudebníci svým výkonem i profesionálním přístupem ukázali nesmyslnost veškerých předsudků.
Plakát Budějovického majálesu 2007

Plakát Budějovického majálesu 2007

Budějovický majáles 2006

Ač již třetí v pořadí, byl Budějovický majáles 2006 vlastně úplně nový – tým z předchozích let se kvůli studiu VŠ rozptýlil po celé republice, a tak bylo třeba najít náhradu. Naštěstí zodpovědný přístup původních organizátorů, kteří se snažili předat co nejvíce zkušeností a kontaktů, a nadšení nového týmu byly faktory, které umožnily uspořádat kvalitní festival.

Čím se zapsal do historie

 • Pěkné počasí
  aneb konečně "suchý" Majáles po dvou propršených letech. Od roku 2006 nám počasí vychází vstříc, doufejme, že tomu tak bude i nadále.
 • Kompletně nový tým
  aneb obměna týmu v rozsahu, jaký už nikdy potom nenastal. Část organizátorů z roku 2006 se na Majálesu podílela i v roce 2007, pro jednoho se dokonce stal festival návykovým a podílí se na něm dodnes.
 • Koncert -123 minut
  aneb skvělí -123 minut potřetí na Majálesu (viz roky 2004 a 2005), poprvé však regulérní koncert pod širým nebem a zadarmo. Festivalový vrchol, který při tehdejším skromném rozpočtu nebylo snadné realizovat.
Plakát Budějovického majálesu 2006

Budějovický majáles 2005

Druhý Majáles pod hlavičkou Studentského kulturního sdružení České Budějovice, který opět pronásledovaly rozmary počasí. Festival ale dokázal to nejdůležitější – potvrdil životaschopnost celého projektu.

Čím se zapsal do historie

 • Muž s kufrem opět na scéně
  aneb mysteriózní postava odkazující do daleké historie studentských oslav, která se tu a tam objevovala, někdy i záškodničila, ale nikdo vlastně nevěděl, o koho jde.
 • Poprvé na Sokolském ostrově
  aneb po předchozích problémech na obou náměstích v centru města přišla na řadu logická volba v podobě parkoviště na Sokolském ostrově. Ostrov se ukázal jako strategická volba pro umístění hlavního programu, festival se sice posunul o pár set metrů dál od centra, ale místo každoročně potvrzuje své kvality.
 • Rozmanitost programu
  aneb město plné zdánlivě spontánních představení, soutěží a happeningů. Rozmanité projekce na mnoha místech, divadelní představení, zkrátka město, které žije. Od té doby se pravděpodobně nepodařilo zopakovat tak intenzivní propojení festivalu se samotným městem a jeho ulicemi, které ale bylo dáno také menším rozsahem akce a velkou dávkou improvizace, kterou si při dnešní velikosti akce nemůžeme dovolit.
Plakát Budějovického majálesu 2005

Budějovický majáles 2004

Historicky první Budějovický majáles pořádaný Studentským kulturním sdružením České Budějovice (dále jen SKS ČB), které festival pořádá dodnes. Předtím se majálesové průvody i volba krále sice také konaly, ale v jiné podobě a s minimem kulturní náplně – nejednalo se o festival, ale spíše o studentskou oslavu. Založením SKS ČB a uskutečněním prvního ročníku se akce stává festivalem s důrazem na rozmanitý program. A právě její hudební, divadelní, filmový a street-artový náplň se stává dominantním prvkem. Navíc průvod studentů v maskách i samotná volba krále prochází významným zlepšením, které mají za cíl zvýšenou atraktivitu pro diváky i samotné účastníky.

Čím se zapsal do historie

 • 23 minut pro -123 minut
  aneb hudební vrchol celého festivalu, který se nakonec spíše nekonal než konal. Naštěstí si to Majáles vynahradil v dalších dvou ročnících, a tak fanoušci této dnes již bývalé kapely nakonec nepřišli zkrátka.
 • Nepřející počasí a chybějící střecha
  aneb koncert, který byl plánován na velké pódium na náměstí Přemysla Otakara II., aby se kvůli dešti a chybějící střeše (firma stavějící pódium se jednoduše rozhodla střechu nedodat!) přesunul na Piaristické náměstí, kde byl ale po dvaceti minutách ukončen kvůli stížnostem místních obyvatel. Zdá se, že ten rok Majálesu někdo hodně nepřál. Problémy s neseriózní firmou tak měly být (ale bohužel nebyly) dostatečným varováním pro další generace organizátorů.
 • Muž s kufrem
  aneb záhadné a opakované sabotáže webových stránek festivalu, střídavé objevování a mizení této zvláštní postavy.
 • Nadšení a cílevědomost prvních organizátorů
  aneb když se ti něco nelíbí, seber se a ukaž, co sám umíš! Několik studentů gymnázia (většinou teprve na hranici plnoletosti) dokázalo, že kultura nemusí znamenat jen megalomanské akce s milionovými rozpočty, ale i s několika desítkami tisíc lze připravit festival, který zasáhne celé město. Důležité je udělat první krok a mít vůli překonávat překážky, kterých se při přípravách každý rok objevuje více než dost.
Plakát Budějovického majálesu 2004
68 kapel 10 divadel 21 performerů 2816 masek 1 král
Velice si vážíme podpory našich partnerů, díky které každoročně ožívá unikátní studentský festival. Děkujeme!
Město České Budějovice, Nadace Vodafone, Seznam, Timezone, Samson, Jihočeský kraj, Otherm a další
Budějovický Majáles pořádá od roku 2004 Studentské kulturní sdružení České Budějovice. Všechna práva vyhrazena.
0