budějovický
majáles

/  2. až 6. května v Českých Budějovicích
09 května

Na letošní Majáles už nám zbývají jen vzpomínky a fotky, ale i z těch je poznat, že se skutečně podařil a za to je třeba poděkovat.

Budějovický Majáles 2011: 69 kapel – 9 divadel – 18 performerů – tisíce masek – 1 král
 …..a nebo v rovnici také: 10 ztracených telefonů + 9000 vypitých samsonů + 360 protelefonovaných hodin + 1 zlomená ruka + 3 porouchaná, 1 nabourané auto + největší majálesový průvod v České Republice a nespočet spokojených diváků navrch = Budějovický Majáles 2011

Z těch mnoha večerů a účinkujících bych mohl psát jen o těch, které jsem stihl, ale stačí slyšet nadšené komentáře návštěvníků Majálesu, a zřejmě žádné vystoupení se nedá považovat za propadák. Už na WARM UP party se všechno rozjelo, pak už to jen gradovalo, a celé město se jakoby unášelo na divoké majálesové vlně. Mezi divadly se objevila skvělá a téměř maniodepresivní Teatr Novogo Fronta, nebo velmi zábavný Autobuf. O skutečný umělecký ruch v ulicích se postarala pouliční StreetArtová scéna majálesu.  Projekt Dark Side of Majáles pro regionální kapely narostl do obřích rozměrů, a i mimo něj byly kluby plné skvělých kapel. Tak nacpaný Piarisťák, jako ve čtvrtek na koncertu hip-hopové legendy Prago Union s živou kapelou, už dlouho nikdo neviděl. A páteční finále se už lépe povést nemohlo. N.O.H.A., Žagar a další vytvořili bezkonkurenční show. Kdo se zrovna o pauzách nudil, mohl si odběhnout do krásneho NAAB šapita, které bylo většinu dne jak jinak, než plné diváků alternativní hudby. A není se čemu divit většina tamních kapel v čele s americkými Capillary Action odvedli skvělou „práci“. Jestli chcete vidět jak to moc byl přeplněný sokolák při vystoupení N.O.H.A. koukněte sem na youtube.

Nechyběl ani tradiční průvod škol, plný pralidí, zombie, šmoulů, postaviček ze Simpsonů a dalších kreatur. Monumentální průvod prošel celým městem, aby sledoval napínavý souboj králů. Z toho vyšel vítězně Lukáš Jay Simpson, kterému předal korunu sám primátor města Juraj Thoma. Kromě toho byly vyhlášeny další tři ceny. Cenu za nejlepší masku získala „Marge“ s chlupatýma nohama z BIGY přímo z rukou České Miss Jitky Nováčkové. Nejlepší školou v průvodu se stalo Gymnázium Česká a jejich téma selské revoluce, a nejlepším alegorickým vozem se stal Mamut vedený průvodem Českého reálného gymnázia. Výherci se mohli těšit například ze vstupenek na festivaly Mighty Sounds a Přeštěnice, majálesových triček a dalších cen od Timeoutu či Skinbooku.

A komu poděkovat? Samozřejmě počasí, za to jak se povedlo. Děkujeme všem účinkujícím za ochotu a perfektní výkony a doufáme, že si to užili stejně jako my. Ovšem stejně důležití jsou diváci, zejména budějovičtí studenti, bez kterých by nikdy tak skvělá majálesová atmosféra nevznikla.

Bez finanční a mediální podpory by Budějovický Majáles asi vůbec neexistoval, proto veliké díky patří sponzorům - Timeout, Seznam, Vodafone, Samson, město České Budějovice a všichni další. Zvláštní poděkování patří za podpoření "Budějovického Majálesu multikulturně" nadaci Vodafone, díky které se mohla rozšířit divadelní a pouliční scéna, dříve převyšovaná hudební dramaturgií .

Všechno se povedlo i díky tomu, že majálesový tým měl rekordní počet a to většinou nových, nutno říct, že velmi schopných členů. To byli ti lidé, co celý týden všude pobíhali, chvátali a telefonovali tzv „šedotričkařská squadra“. Někteří z nich nezaháleli i přesto, že dnes jim začal svaťák. Ti by ovšem také všechno nezvládli bez pomoci brigádníků, dobrovolníků. I oni v majálesovém týdnu stejně jako celý team během roku pracovali na celém majálesu úplně zadarmo.

A abyste na Majáles 2011 nezapomněli, tak celý týden všechno dokumentovali fotografové a kameramani, kterým se také náleží poděkovat. Jejich záznamy můžete najít v galeriích na facebooku http://www.facebook.com/budejovickymajales, a videa budou zveřejněna v následujících týdnech.

Větší rekapitulace Budějovického Majálesu a širší teamové poděkování vás čeká ještě za dva týdny, až někteří členové týmu dokončí maturitu. Takže jim přeji, aby se povedla stejně jako Majáles. A vy už se můžete začít těšit na ročník 2012 a do diskuze psát co všechno byste chtěli ještě vylepšit.


68 kapel 10 divadel 21 performerů 2816 masek 1 král
Velice si vážíme podpory našich partnerů, díky které každoročně ožívá unikátní studentský festival. Děkujeme!
Město České Budějovice, Nadace Vodafone, Seznam, Timezone, Samson, Jihočeský kraj, Otherm a další
Budějovický Majáles pořádá od roku 2004 Studentské kulturní sdružení České Budějovice. Všechna práva vyhrazena.
0